MUSTANG
království na hranicích Nepálu a Tibetu
Mustang , to je uzavřené himálajské království, o kterém jsem snil už jako malý kluk. Ještě v 70.letech minulého století sem nesměli cizinci vůbec vkročit! Až v roce 2008 se toto místo doslova mimo prostor a čas stalo součástí Nepálu a první skupinky cestovatelů a turistů se vydaly na trek mířící až sem, k tibetským hranicím.
Mustang je jediné místo, kde funguje nepřetržitá tibetská buddhistická tradice. Místní mniši každoročně pořádají slavnost, rituál zvaný Tiji. tento rituál léčí svět a všechny jeho obyvatele – každého z nás. Tři dny mniši tancují, modlí se a směřují ze zničení rušivého elementu, který „…rozptyluje člověka a tím jej odvádí od toho podstatného, co má v životě dělat, tedy konat dobro…“ Už jen tato věta sama o sobě vede k zamyšlení, a když jste na místě a celý unikátní rituál natáčíte (kameraman Ondra Hošek) a fotíte, začnou se vám v té úžasné krajině honit hlavou zajímavé myšlenky…
…které se koneckonců posílá, když pochodujete těmi horami, když vás řidič veze ve strmém kopci tak, že máte pocit, že se musíte každou chvíli zřítit, anebo když se zřítí malé letadélko s pasažéry i posádkou, která se před pěti dny starala o vás.
Nádherné místo, nádherný zážiitek a bohdá z toho dokončíme i film! Takto unikátní materiál z festivalu Tiji zatím natočilo moc málo lidí…
p.s.: a víte, proč se to jmenuje Mustang? Není tam žádná spojitost s divokými koňmi, kteří žijí v Severní Americe. Ale hlavní město se jmenuje Lo Mantang a aby si to první návštěvníci zjednodušili, zkomolili to na mustanga…taky zajímavá perlička do mozaiky postupného růstu úcty k opuštěným kulturám…
p.p.s: Cesta se konala v rámci bádání a zkoumání kultur na hranicích s Čínou, mezinárodního projektu Sinophone Borderlands pod Palackého univerzitou. Plánování provedli Honza Tráva Trávníček a Miri Jirková + jejich nepálský team – díky moc!