Jak jsou na tom Češi s odvahou?
Vážení diváci a posluchači, zde: www.herohero.co/petrhorky najdete celé video včetně 10 minutového bonusu a bez reklam! Jsme národ čecháčků a srabíků? Anebo je to jen populární nesmysl? Co si představ…
Vážení diváci a posluchači, zde: www.herohero.co/petrhorky najdete celé video včetně 10 minutového bonusu a bez reklam!
Jsme národ čecháčků a srabíků? Anebo je to jen populární nesmysl? Co si představíte pod slovem odvaha? Společnost Behavio provedla v naší zemi průzkum, jaký máme vztah k tomuto povahovému rysu a co si o něm myslíme. Výsledky jsou velice zajímavé a v rozhovoru jsem se o nich bavil s Vojtěchem Prokešem právě ze zmiňované společnosti.
Ukrajinci jsou připraveni zajít co nejdál
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se sami Ukrajinci dívají na konflikt s mnohem větším Ruskem a jak se staví k vlastní obraně? Tato otázka je v médiích často opomíjená a tak není divu, že se Rusko, ale…
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se sami Ukrajinci dívají na konflikt s mnohem větším Ruskem a jak se staví k vlastní obraně? Tato otázka je v médiích často opomíjená a tak není divu, že se Rusko, ale i Západ docela mýlí v tom, jak si válku a její vývoj projektujeme.
Jefim Fištejn je vzdělaný a chytrý chlap, pracuje jako politický komentátor, novinář, spisovatel a scénárista. Podepsal Chartu 77, dlouhodobě působil v Rádiu Svobodná Evropa, které několik let i vedl, dva roky byl také šéfredaktor Lidových novin. Má naprosto unikátní zkušenost s Ukrajinou, Ruskem, západem i s Českou republikou. Je proto schopen rozeznat zásadní rozdíly v pojetí a vysvětlování celého konfliktu.
Mají Evropané něco společného?
Bonus k tomuto videu v délce 15 minut najdete na https://herohero.co/petrhorky Ty debaty jsou nekonečné, znáte to sami: spojovat Evropu anebo ne? Evropská unie je blbina anebo přirozený vývoj evropský…
Bonus k tomuto videu v délce 15 minut najdete na https://herohero.co/petrhorky
Ty debaty jsou nekonečné, znáte to sami: spojovat Evropu anebo ne? Evropská unie je blbina anebo přirozený vývoj evropských dějin? Při pohledu optikou posledních pár desetiletí anebo pár staletí je to jasné, řada tak odlišných a vzdálených zemí s rozdílným historickým příběhem přece nemusí jít spojit!
Ale když jsme se s archeologem Janem Turkem z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy ponořili hlouběji do minulosti, začali jsme objevovat velmi zajímavé prvky, které už ani nepovažujeme za něco speciálního a už vůbec ne za něco, co by nás tady v Evropě spojovalo. A přitom jinde na světě se některé naše zvyklosti vůbec ale vůbec nepěstují! 🙂
Každý systém má díru.
Poslechněte si, v čem je náš každodenní život podobný s řízením dopravního letadla! Čtrnáct tisíc letových hodin, odpovědnost za cestující, letadlo i reputaci světové letecké společnosti. Už tento sez…
Poslechněte si, v čem je náš každodenní život podobný s řízením dopravního letadla!
Čtrnáct tisíc letových hodin, odpovědnost za cestující, letadlo i reputaci světové letecké společnosti. Už tento seznam by asi ledaskomu stačil k tomu, aby byl ve stresu. Přitom Stanislav Vojtíšek ze svých zkušeností doporučuje v případě dramatičtější situace začít tím, že zpomalíme…
Kapitán Vojtíšek svoje rozsáhlé zkušenosti z letových situací přenesl do života na zemi. V současné době se věnuje krizovému řízení a konzultuje rozhodovací procesy a nastavení teamů ve firmách. Sám o sobě říká, že je „pilotem osobního rozvoje“. Tak proměnil svoji pilotní zkušenost v systém, který předává ostatním.
12 minutové bonusové video o tom, co si vzal Standa z pilotování do života najdete na https://herohero.co/petrhorky.
30 let od dosažení severního pólu
Miroslav Jakeš je první čech, který došel na severní pól – a stalo se to přesně před 30 roky – 10. května 1993. Zajímalo mne, jak se tehdy navigovalo, jak se vůbec dalo dostat do tak odlehlých míst. M…
Miroslav Jakeš je první čech, který došel na severní pól – a stalo se to přesně před 30 roky – 10. května 1993. Zajímalo mne, jak se tehdy navigovalo, jak se vůbec dalo dostat do tak odlehlých míst. Mirek Jakeš je také můj polárnický učitel, stará škola, na svých prvních cestách v Grónsku se ještě navigoval sextantem, fakt. O tom všem jsme si povídali na slavnostním, výročním setkání na jeho počest u mne na hausbotu. A vy teď budete u toho…
Vůle člověka (pře-)žít
Co ovlivňuje, co rozhoduje, jestli člověk přežije kritickou situaci? Umí se lidské tělo léčit samo? To jsou otázky, které si kladu už dlouho a Kristina je člověk, který má unikátní zkušenosti, jež se…
Co ovlivňuje, co rozhoduje, jestli člověk přežije kritickou situaci? Umí se lidské tělo léčit samo? To jsou otázky, které si kladu už dlouho a Kristina je člověk, který má unikátní zkušenosti, jež se k tomuto vztahují. Kristina Höschlová je lékařka, záchranářka a přemýšlivý člověk. Zkušenosti z válek (traumatolog celé řady misí Lékařů bez hranic) i ze záchranářské práce v horách ji staví do pozice experta, který má k úvodním otázkám co říci. Možná budete překvapení, kam až ji to dovedlo, na co přišla a jak je zaměřený její současný projekt!
Těším se na diskusi pod videem, díky za každý lajk i odběr! Navíc Vás zvu na herohero.co/petrhorky, kde si poslechnete i bonus o tom, jak Kristina doporučuje žít, co jíst a pít a čím se sama řídí.
Nejnovější projekt Kristiny: https://www.mehanainstitute.com/
Na východ s autem dětských snů
Dan Přibáň je principál žlutého trabantího cirkusu – znáte jej z jeho cest po celém světě. Mnozí asi víte, že připravuje novou cestu s úplně jinými vozidly. Dohodli jsme se a natočili v jeho supertajn…
Dan Přibáň je principál žlutého trabantího cirkusu – znáte jej z jeho cest po celém světě. Mnozí asi víte, že připravuje novou cestu s úplně jinými vozidly. Dohodli jsme se a natočili v jeho supertajné dílně video o tom, co je s chystá udělat, s čím a také jak ta podivná zařízení připravuje. Těšte se na další nálož přibáňovské svéhlavosti, nakažlivého nadšení, cílevědomosti a elánu. Bacha, hrozí nebezpečí, že začnete něco vymýšlet taky!
Tento rozhovor je součástí programu festivalu Neznámá Země 2023 – koukněte na www.neznamazeme.cz
Mrkněte taky na www.transtrabant.cz
a dejte vědět, až začne fungovat úúúúplně nová doména www.zlutazaba.cz
Luxus nakonec chtějí všichni horolezci!
Už si snad nikdo nevzpomeneme, kolik let se debatuje nad tím, jak moc se mění horolezectví, kolik lidí se tam potkává a v jaké úrovni dovedností. Kolik roků už se mluví o rostoucím byznysu s vysokohor…
Už si snad nikdo nevzpomeneme, kolik let se debatuje nad tím, jak moc se mění horolezectví, kolik lidí se tam potkává a v jaké úrovni dovedností. Kolik roků už se mluví o rostoucím byznysu s vysokohorskými expedicemi? Kromě byznysu jsou ale ve hře pořád ještě velké výkony, lidské hodnoty, fyzické schopnosti i dovednosti. Tak jak to tedy je? Sám se za horolezce nepovažuji, a tak se do těchto debat moc nemíchám – i když mne zajímají.
Mezi horolezci mám řadu přátel a jejich výkony mám v úctě. Využil jsem proto možnosti popovídat si na dané téma přímo v Kathmandů se třemi muži, se třemi představiteli tří různých generací horolezců. Jak vidí vývoj výškového horolezectví? A kam to podle nich dojde za dalších deset let?
Prvním z nich je Šerpa Temba Bhote, narozený v roce 1979, který je jedním z předních nepálských vysokohorských horolezců a vůdců expedic. Během své 21leté horolezecké praxe vedl Temba více než 22 úspěšných expedic na osmitisícovky. Svou první osmitisícovou expedici na Mount Everest vedl Temba s agenturou Utmost Adventure (14 Summits Expedition) již v roce 2012. Kromě devíti výstupů na vrchol světa byly jeho nejvýznamnějšími výstupy zimní K2 a zimní Naga Parbat trasou Rupa Face. Zatím poslední výpravu vedl společně s 14 Summits Expedition a Honzou Trávníčkem na Mt Amadablam a Mt Manaslu v roce 2022. Jeho výjimečná znalost horského klimatu a přesný odhad při výběru ideálních povětrnostních podmínek na vrcholu hory a jeho jemné vůdcovské schopnosti z něj dělají výjimečně úspěšného horolezce a horského vůdce.
Manipulace je nezralost.
Manipulace a zneužívání moci je velké téma posledních let. Zajímalo mne, jak to funguje psychologicky, a tak jsem se o tom pobavil s psychoterapeutkou Norou Vláškovou. Každý z nás má v sobě dobro i zl…
Manipulace a zneužívání moci je velké téma posledních let. Zajímalo mne, jak to funguje psychologicky, a tak jsem se o tom pobavil s psychoterapeutkou Norou Vláškovou. Každý z nás má v sobě dobro i zlo. Každý umíme manipulovat, každý umí nějak uplatnit vliv. I obět má svoji sílu. Takže, jak to funguje a kde se to v nás bere? Pojďme na výpravu do našich duší a do hlubin, kde vládne naše touha po moci a vlivu.
K tomuto videu jsme udělali i bonusovou část (v délce 9 minut), která je k dispozici na herohero.co/petrhorky jako video i jako audiopodcast. Koneckonců jako vždycky.
Velký seminář Nory Vláškové o vztazích najdete na www.socrato.cz.
Dětství bylo mé nejhorší období
Jak se žije na ulici? Jaká jsou pravidla, kam se chodí spát, jak se dá nebo nedá vyjít s policajtama, jaké jsou zákony ulice, kdo krade, kdo fetuje, jak přežít zimu? Míra je bezdomovec a byl hostem dr…
Jak se žije na ulici? Jaká jsou pravidla, kam se chodí spát, jak se dá nebo nedá vyjít s policajtama, jaké jsou zákony ulice, kdo krade, kdo fetuje, jak přežít zimu?
Míra je bezdomovec a byl hostem druhé polárnické nocovačky, kterou jsem tentokrát pořádal společně s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem a se Svazem českých polárníků. Na rozhovoru jsem spolupracoval s organizací Pragulic, vybrali jde dobrovolné vstupné a vyšlo tak i na našeho hosta Míru i na příspěvek neziskovce, kde budou vědět, jak s penězi nejlépe naložit.
Mé ego hlídá moje rodina
Je tu 2.díl rozhovoru s Jannisem Samarasem, majitelem Kofoly a celé řady dalších firem nejen nápojových značek. V čem najít smysl a motivaci? Jak to fungovalo a funguje u Samarisů doma? Kde získat reá…
Je tu 2.díl rozhovoru s Jannisem Samarasem, majitelem Kofoly a celé řady dalších firem nejen nápojových značek. V čem najít smysl a motivaci? Jak to fungovalo a funguje u Samarisů doma? Kde získat reálnou sebereflexi? A jako bonus – jakými pravidly se řídí jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů?
Voda je čím dál horší.
Už delší dobu nosím v hlavě plán na rozhovory, které tímto dnes začínají a mám z toho radost. Oč mi jde: pořád dost lidí si myslí, že podnikatelé jsou snad nějací pistolníci nebo že prostě měli štěstí…
Už delší dobu nosím v hlavě plán na rozhovory, které tímto dnes začínají a mám z toho radost. Oč mi jde: pořád dost lidí si myslí, že podnikatelé jsou snad nějací pistolníci nebo že prostě měli štěstí a spadlo jim to samo do klína. Představa, že každý úspěch má v pozadí dlouhodobou práci a nejistotu, se moc nenosí. Chci představit některé velké české podnikatele jako lidi z masa a kostí, jako odborníky. Chci představit jejich vize, plány, hodnoty a myšlenky – abyste si pak mohli dělat obrázek sami a hlavně abyste se mohli nechat inspirovat.
Poslechněte si rozhovor s majitelem a budovatelem jednoho z největších českých lovebrandů, s Jannisem Samarasem, majitelem Kofoly a řady dalších značek. Rozhovor má dvě části, první se věnuje současnému vedení společnosti, otázkám byznysu, přírodních zdrojů a také tomu, jestli jde skloubit udržitelnost a zisk.
Druhá část, která bude pokračováním tohoto dílu, se věnuje víc osobním věcem, fungování v rodině, a také tomu, kde vidí Jannis Samaras základní podmínky potřebné pro fungování a úspěch.
Jako obvykle připomínám, že každý lajk i odběr nejen potěší, ale také pomůže v internetových algoritmech.
A teď už si pojďte poslechnout jak funguje jedna z největších a nejúspěšnějších českých firem.